Muzeja vāzes restaurācija


Šī gada 29. oktobrī ar svinīgu pacelšanas ceremoniju noslēgusies Latvijas Nacionālā mākslas muzeja vāzes restaurācija.

Vāze uz muzeja kupola jumta laternas attēlota jau ēkas arhitekta Vilhelma Neimaņa oriģinālajā, 1903. gadā sagatavotajā projektā. Tā veidota kā autora variācija par klasiskās grieķu vāzes – t.s. ziedkausa krātera formu. Šādas formas vāze antīkajā pasaulē izmantota vīna un ūdens sajaukšanai, un, pēc autora ieceres, visticamāk šādi novietotai vāzes simboliskais uzdevums bija sniegt Rīgas publikai veldzi no mākslas avota. Vāzes augšdaļa nosegta ar vāku, kuru vainago lode. Virs lodes izbūvēta tērauda “dakša”, kas ir sazemēta un kalpo kā centrālais zibensnovedējs.
Vāze izgatavota no vara, kas laika gaitā pārklājies ar zaļu t.s. malahīta patīnu. Restaurācijas gaitā patīna saglabāta, labojumus veicot bez metāla karsēšanas. Vāzes iekšējā daļa tukša, restaurācijas laikā izveidota jauna nerūsošā tērauda iekšējā balsta čaula, kas stingri piestiprināta pie centrālā kupola laternas jumta kontrukcijas. Atšķirībā no vāzes, laternas sākotnējais apšuvums bija nevis varš, bet gan ar varu pārklāts dzelzs skārds. Tas laika gaitā bija ievērojami sarūsējis, tādēļ izgatavota jauna laternas titāncinka kopija.
Pēc restaurācijas vāze tiks novietota sākotnējā vietā, no jaunās laternas jumta seguma to atdalot ar svina starpliku.

This entry was posted in 2014, Muzejs, Restaurācijas projekts, Vara dekora restaurācija and tagged , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.