Tikai atsevišķi ķieģeļi un keramikas lauskas E.Birznieka- Upīša ielas gruntsgabala zālienā liecina par bijušās koka ēkas atrašanās vietu. Kā nereti, koka ēkas pastāvēšanai galīgo punktu pieliek uguns. Izstrādātais rekonstrukcijas projekts šajā gadījumā palika tikai uz papīra.


Koka dzīvojamā ēka E.Birznieka-Upīša ielā 23 bija būvēta 19. gs. 30..40.gados vēlajam klasicismam – bīdermeijeram raksturīgā veidolā un stilistikā. Sākotnēji tā bijusi vienstāva guļbūve ar divu stāvu sānu korpusiem, kas būvēta uz zema mūra cokola. 1872.gadā ēka pārplānota un tai uzbūvēts 2.stāvs gar tagadējo E.Birznieka Upīša ielu, tolaik Kurmanova dambi. No ārpuses sienas apšūtas ar gludu dēļu klāju, un šādu izskatu ēka bija saglabājusi līdz mūsdienām. Tā atradās Valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa “Rīgas vēsturiskais centrs” teritorijā, tādēļ ēkas atjaunošanai būtu bijusi arī nozīmīga loma ielas ainavas saglabāšanā.
Projekts ietvēra pilnu ēkas rekonstrukciju mūsdienīga viesu nama vajadzībām. Zem ēkas bija paredzēta jauna pagraba izbūve. Tādejādi sākotnējo koka ēku bija paredzēts novietot uz jauna cokola, jo gruntsūdens līmenis šajā pilsētas daļā – kā jau zonā pie agrākā dambja – ir augsts. Restaurētajiem autentiskajiem koka elementiem – guļbūves sienām, koka konstruktīvajiem elementiem – bija jādefinē atjaunotās ēkas stilistiku, ko bija iecerēts papildināt ar mūsdienās amatnieku gatavotiem koka izstrādājumiem.

Arhitektoniskā izpēte – J.Zviedrāns.
Projekta arhitekts A.Lapiņš, būvinž. J.Lācis, SIA Arhitektoniskās izpētes grupa
Projekts 2003.-2004.g.

Ēka nojaukta pēc 2011. gada ugunsgrēka.