Jēkaba baznīcas vidusjoma un sānojumu jumti pašreizējo restaurācijas darbu gaitā ieguvuši jaunu patinēta vara segumu. Tomēr uz gaiši zaļā skārda izceļas tumšākas jumta izbūvju smailes, kuru vara skārds šogad varētu svinēt vismaz 260. gadskārtu.

13. gs. vidū būvētā Jēkaba baznīca cieta 1709. – 1710. gadā Rīgas aplenkuma un ilgstošās un mērķtiecīgās apšaudes laikā. Pēc kara bija bija jāveic tās mūru un jumta konstrukciju atjaunošana. Darbi ilguši vairākus gadu desmitus, jo, kā liecina ciļņots datējums Torņa smailes austrumu pusē, skārds ieklāts tikai 1758. gadā.

Projekta izstrādes laikā jumta izbūves to novietojuma dēļ detalizētai apsekošanai nebija pieejamams. Jomu plaknēm segums ieklāts 20.gs. 2. pusē, un vēlāk līdz ar izbūvēm krāsots gaiši pelēkā krāsā. Tomēr izbūvju smailes ieseguma veids un skārda virsma liecināja, ka tās, atšķirībā no pārējā jumta, varētu būt saglabājušas sākotnējos vara skārda elementus.

Apsekojot izbūves no sastatnēm, konstatēts, ka zem krāsojuma saglabājušās visu izbūvju smailgala cepures formas vara konusi, kā arī atsevišķi sānu apdares elementi. Saglabātas pēc iespējas visas oriģinālās izbūves detaļas, izvērtējot un nodrošinot jumta ūdensnecaurlaidību. Tās ķīmiski attīrītas no krāsas, saglabājot zem krāsas izveidojušos tumšo patīnu. Izbūvju sānu malas izgatavotas no jauna, mūsdienu skārda ieklāšanas tehnoloģijā, par paraugu ņemot oriģinālās dienvidu puses izbūves dalījumu.

DARBU GAITA
– katrai no jumta izbūvēm sagatavota dokumentācija, uz fotoattēliem norādot oriģinālos vara un sekundāros dzelzs skārda elementus,
– Ziemeļu plaknes izbūvēm apakšējai daļai skārds ieklāts pēc šīs plaknes austrumu daļas izbūves parauga, nokopējot skārda likšanas “piegrieztnes”, bet stiprinot skārdu atbilstoši tā ieklāšanas tehnoloģijai,
– Dienvidu plakņu izbūves katra veidotas pēc esošo parauga (kas detaļās nedaudz atšķiras).
– visām sešām izbūvēm pēc iespējas saglabāts smailes konusu augšdaļas segums, apakšējās daļās ieklājot jaunu patinētu skārdu.
– process fotofiksēts un sagatavota restaurācijas pase.

Oriģinālās platgalvu kaltās naglas, ar ko bija stiprināts vara skārds, izņemtas no demontētā skārda un nodotas Pasūtītājam.

– – –

Restaurācijas projekts, autoruzraudzība: arhitekts Artūrs Lapiņš, asistenti Mārtiņš Reinbergs, Guntars Jansons, 2017. – 2018. gads
Būvkonstrukcijas: Sandis Eglītis, Māris Benfelds
Izpētes arhitekts: Ilmārs Dirveiks
Pasūtītājs: Rīgas metropolijas Romas katoļu kūrija
Ģenerāluzņēmējs: A/S Būvuzņēmums Restaurators , darbu vadītājs Dāvis Priede
Jumta segums: Kokneši Plus SIA, darbu vadītājs Jānis Otto
Realizācija: 2018

This post is also available in: RUS