Šā gada 9.jūlijā pēc divus gadus ilgušās restaurācijas ar svinīgu atklāšanas pasākumu apmeklētājiem durvis vēra atjaunotā Lielvircavas muiža. Par to milzīgs prieks un gandarījums, jo arī AIG devums šī skaistuma tapšanā ir visai nozīmīgs – veikta ēkas arhitektoniski mākslinieciskā izpēte, izstrādāti telpu atjaunošanas projekti un veikta autoruzraudzība.

  • Lielvircava savulaik saukta par Klopmanu Vircavu, jo baronu dzimta, ievērojamie vācbaltiešu muižnieki Kurzemes hercogistē, bija muižas īpašnieki no 1500. līdz 1821. gadam, kad spiedīgu apstākļu dēļ to nācās pārdot. Mūsdienās apskatāmā klasicisma stila muižas kungu ēka celta deviņpadsmitā gadsimta sākumā un vēlāk nedaudz pārbūvēta.
  • Atjaunotās muižas lepnums ir apbrīnojamie 19.gadsimta sākuma interjeri, ar kuriem saistās, iespējams, pats nozīmīgākais un neparastākais stāsts ēkas līdzšinējā vēsturē. Proti, muižas otrā stāva iekārtojums, ieskaitot mēbeles, lustras, traukus un citus sadzīves priekšmetus, pēdējos 200 gadus ir mērojis tuvākus un tālākus ceļus, glabājies gan Grāvendāles muižā tepat Latvijā, gan Klopmanu dzimtas īpašumā Bavārijā. Nu tas pārsteidzošā kārtā atgriezies Lielvircavā – savā oriģinālajā izcelsmes vietā, kurai tas bijis paredzēts un vislabāk iederas.
  • Simts gadus pēc 1920. gada agrārās reformas, bijušo īpašnieku pēcteča barona Pētera fon Klopmana ģimene izlēmusi, ka Latvija tagad Eiropā un ir cienīga saņemt deponējumā šo kādreizējo muižas inventāru. Kopumā deponēti 386 dažādi vēsturiskie priekšmeti, kas saskaņā ar līgumu Lielvircavas muižai nodoti uzglabāšanai un eksponēšanai uz 25 gadiem.
  • Šis ir unikāls, vienreizējs gadījums arī ne tikai Latvijas, bet visas Baltijas kultūras mantojuma vēstures nozīmē, jo līdz šim tik pilnīga, autentiska kādai vietai piederīga kolekcija šeit nav atgriezusies.

AIG kolektīvs sveic savu kolēģi Sabīni Erti ar veiksmīgu šī skaistā projekta īstenošanu!