SIA “Arhitektoniskās izpētes grupas” speciālisti laikā no 2015. – 2024. gadam veica ēkas arhitektoniski māksliniecisko inventarizāciju, kā arī tās pārbūves un atjaunošanas projekta izstrādi un uzraudzību.

Ēbelmuiža (EBELSHOF) ir baroka stilā celta Rīgas piepilsētas muižas kungu māja, kas atrodas Ziepniekkalnā, Zaļenieku ielā 21. Tā ir reģiona nozīmes arhitektūras piemineklis Nr. 8119. Johana Kristofa Broces zīmējuma, kas tapis 1805. gadā, anotācijā ir norādīts, ka agrāk tā piederējusi kādam Klacko (Broce, J.K. “Zīmējumi un apraksti”, Rīga, Zinātne, 248.lpp.). 18. gadsimta beigās īpašums piederējis Justam Blankenhāgenam, kurš 1799. gadā muižiņu pārdevis Lielā Ģildes tirgotājam un Melngalvju brālības vecākajam Joahimam Ēbelam (1756-1823), kura vārdā kungu māja tiek dēvēta arī mūsdienās. J.Ēbela laikā īpašums ticis lielā mērā pārveidots. Līdz tam purvainajā apkārtnē iekārtots parks un dārzs ar saimniecības ēkām, paviljonu un oranžēriju.

Celta kā divstāvu ēka pildrežģa konstrukcijās. Tās fasādes jau sākotnēji bijušas apmetas un krāsotas, radot masīvas mūra ēkas iespaidu. Galvenā ieeja izvietota austrumu fasādē pret pašreizējo Zaļenieku ielu. Tās centrā uz simetrijas ass atturīgās klasicisma formās veidots apmests portāls.

Ēkas pamati mūrēti kaļķu javā no laukakmeņiem un ķieģeļiem. Zem ēkas ziemeļu un rietumu daļas visā ēkas garumā ir pagrabs ar segmentveida velvēm. 19.gs. sākumā fasādes pildrežģa siena gan no fasādes puses, gan iekšpuses apšūta ar uz šaurās malas liktiem ķieģeļiem.

Projektā risināta Ēbelmuižas kungu mājas restaurācija un pārbūve, saglabājot esošās, vēsturiski vērtīgās jumta konstrukcijas (spāres), nomainot un protezējot atsevišķas bojātus to fragmentus. Starpstāvu konstrukcijas saglabātas ap 95% apmērā, protezēti tika tikai trupējušie gali. Saglabātas arī lielākā daļa starpsienas. Ēkai saglabājusies daļa oriģinālo kāpņu ar turpinājumu uz bēniņiem, diemžēl nav saglabājušās ne sākotnējās durvis, ne logi. Ozolkoka grīdas un brusas iegādātas no bijušā Bauskas alus brūža, dodot materiālam jaunu dzīvi.

Ēbelmuižas kungu māja vairāku pēdējo gadu laikā tikusi restaurēta, pārplānota un modernizēta ar stiklotām piebūvēm, kurās paredzēts rīkot koncertus un citus pasākumus. Atjaunotā ēka atklāta apmeklētājiem no 2024. gada oktobra.

Arhitektoniski mākslinieciskā inventarizācija (2015): Liesma Markova, Ilmārs Dirveiks, Ruta Taurena, Ieva Liepa;

Būvprojekta (2019) autors un vadītājs: Artūrs Lapiņš;

Arhitektūras rasējumi: Zigurds Greivulis, Luīze Marta Aizpurva;

Interjera dizains: Andra Strautiņa un Guntars Jansons, Tatjana Toropova;

Būvkonstrukciju risinājumi: būvinženieri Anrijs Rudzis un Māris Benfelds.