Lielāko daļu Rīgas centra ēku veido tieši īres nami. Tie tapuši pēc pilsētas vaļņu nojaukšanas 1857. gadā uzsāktās priekšpilsētu apbūves, kas kļuva īpaši intensīva 19. / 20. gadsimtu mijā un turpinājās līdz pat 2. pasaules karam. Īres nams Tērbatas ielā 38 ir tipisks šādas apbūves piemērs.

Īsa vēsturiska uzziņa

Īres nams celts 1910. gadā pēc arhitekta Mārtiņa Nukšas projekta kā 5. – 6.stāvu mūra dzīvojamā ēka ar veikaliem 1.stāvā. Tas atrodas Rīgas centra vēsturiskās apbūves teritorijā un ir vietējas nozīmes arhitektūras piemineklis (valsts aizsardzības Nr. 7686). Apjoms un fasāžu arhitektūra raksturīga t.s. stateniskajam jūgendstilam un saglabājusies līdz mūsdienām praktiski bez izmaiņām.

Nama rekonstrukcija

2005. gadā veikta iekšējā un ārējā rekonstrukcija, modernizējot sākotnējo plānojumu un izveidojot ekskluzīvus dzīvokļus. Ielas fasādē saglabāta sākotnējā arhitektūra un veikta tās restaurācija. Galvenās pārbūves skārušas pagalma korpusu – tas paaugstināts līdz ielas korpusa līmenim, izbūvējot dzīvokļus ar lielisku skatu Vecrīgas virzienā. Pagalma pusē ēkas apjoms papildināts ar piebūvētu liftu, savukārt logiem izveidotas kaltas dzelzs puķu kastes, iedvesmojoties no 20. gadsimta sākuma Rīgas centra jūgendstila kalumiem.

Arhitektoniskā izpēte – arhitekte Daiga Lēvalde. Būvprojekta vadītājs Artūrs Lapiņš, arhitekts, projekta arhitekte Ilona Markuse, būvinženieris Ivars Brinkmanis. Makets: Solvita Gailīte . Pasūtītājs Latvia Realty Fund, L.P. , projekts 2003. – 2004.gads, realizēts 2005. – 2006. gadā (būvfirma “Modern City Construction”).