Ungurmuižas Kungu mājas (Herrenhaus Orellen) restaurācija un rekonstrukcija realizēta kā Zviedrijas – Latvijas sadarbības projekts arhitektūras pieminekļu restaurācijā. Projekta mērķis bija nodrošināt ēkas atjaunošanu un tālāku izmantošanu par muzeju un viesu namu, izmantojot tradicionālās darbu metodes un materiālus.

Kopš 1728. gada no muižas īpašnieks ir ģenerālleitnants landrāts Baltazars fon Kampenhauzens, kura pēcnācējiem Ungurmuiža līdz ar blakus esošo Kūduma muižu piederēja līdz pat 1939. gadam. Ēkas celtniecība uzsākta 1731. gadā un tā ir Latvijā senākā muižas kungu māja guļbūves konstrukcijā. Pēckara periodā Kungu ēka pārbūvēta skolas vajadzībām, un daļa sākotnējo sienu gleznojumu izjaukti un apgleznotie baļķi atkārtoti izmantoti turpat ēkā kā būvniecības materiāls.
Ēkas apjoms un fasādes rekonstruētas atbilstoši 19. gs. beigu, 20. gs. sākuma situācijai, t.i. guļbaļķu ēka ar gropētu dēļu apšuvumu. Iekštelpās realizēta restaurācijas programma, eksponējot nomainītās koka konstrukcijas, kas papildinātas ar nekrāsotu dēļu grīdu un griestu apdari.
– – –
Projekta koncepcija, autoruzraudzība: arh.I.Dirveiks, SIA «Metrs Kvadrātā», 1999. un 2001.-2002. gadi.
Tehniskais projekts – 2001. gads, projekta arhitekts A.Lapiņš; arhitekti L.Rengarte, M.Mihailova, arhitekta palīgs G.Jansons. Būvinženieris A.Barbars.
Pasūtītājs: Raiskuma pagasta padome.
Būvfirma: SIA «Onikss»